Telefon AraBilgi Al

ÇIRAKLIK’TAN USTALIĞA!

Çerkezköy’de saat satışı ve tamiriyle uğraşan Zafer Sezer, ustaların artık çırak bulmakta zorlandığını ifade etti.

 

Çerkezköy Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Öztrak Caddesi’nde saat tamiri işiyle uğraşan Zafer Sezer, kendi mesleki geçmişi ve saatçiliğin bugünüyle ilgili önemli ifadelerde bulundu. Sezer, zanaati devam ettirebilecek ve öğrenecek eleman bulmanın zorluğuna değinerek, “Dükkanımızda çalışan personeller uzun süreli kalıcı olamıyor. Bu işi öğrenmek ciddi çaba ve emek istiyor. Saat işini yapmak isteyenlerin, küçük yaşlarda geliştirdikleri merak duygusuyla bu işe eğilmeleri ve en önemlisi bu işe gönül vermeleri gerekir” ifadelerini kullandı.

SAATE ADANAN BİR ÖMÜR

Şu an 40 yaşında olduğunu belirten Zafer Sezer, “Yaklaşık olarak 28 yıldır bu işle uğraşıyorum. Mesleğe İstanbul Sefaköy’de çırak olarak adım atmıştım. Beni yetiştiren ustam da halen saat tamir ediyor. Kendisi 60 yılını bu işe vermiş. İstanbul’da bir süre çalıştıktan sonra 2001 yılında Çerkezköy’e geldim ve burada dükkan açtım. 16 yıldır Çerkezköy halkına hizmet ediyorum” dedi. Mesleği öğrenmek için yetenek ve kapasite gerektiğinin altını çizen Sezer, “Her insanın algısı ve yeteneği farklıdır. Ben ustamdan bu işi 1 yılda öğrenmiştim. Eğer bir çırak, ustasının zorlandığı bir işin üstesinden pratik bir biçimde gelmeye başlamışsa artık işi öğrenmiş demektir” şeklinde konuştu.

SÜS EŞYASI DA VAR

Dükkanında süs ve alyans çeşitlerinin de olduğunu belirten Zafer Sezer, “Saatin yanı sıra, süs eşyası da satıyoruz. Bu tür eşyalara genellikle kadınlar rağbet gösteriyor” dedi. Sezer ayrıca, kendisine gelen müşterilerin en çok pil, cam ve kayış değişimi için talepte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

http://cerkezkoyekspres.com/671/CIRAKLIK

Yardım
1
Yardımamı İhtiyacınız Var
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim